Jak odkamieniać słuchawkę prysznicową?

15

1. Odkręć końcówkę elastycznego węża od słuchawki prysznicowej, jednocześnie sprawdź wodoodporną uszczelkę.

2. Zdejmij kratkę, odkręcając główną śrubę. Jeśli będzie to konieczne, zdejmij osłonę śruby za pomocą ostrego narzędzia. Zdejmij kratkę. Jeśli będą się na niej znajdować białe plamy, oznacza to osad z kamienia.

3. Dodaj do wody białego octu i podgrzej roztwór, nie doprowadzając do wrzenia. Nalej do małego zbiornika i zanurz kratkę oraz pierścień w roztworze. Pozostaw na 15 do 30 minut, w razie potrzeby dłużej. Jeśli na kratce występuje mocny osad z kamienia, można również użyć odkamieniacza. Odkamieniacz rozprowadź za pomocą pędzelka (wcześniej załóż gumowe rękawice).

4. Po wyczyszczeniu wszystkich elementów, ponownie zmontuj słuchawkę i podłącz ją do elastycznego węża (nie zapominając o uszczelce). Niektóre słuchawki mają wbudowany filtr zapobiegający osadzaniu się kamienia oraz innych zanieczyszczeń. Znajduje się on w dolnej części uchwytu. Żeby go znaleźć, wystarczy odkręcić elastyczny wąż i regularnie go czyścić. Jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza w miejscach, gdzie występuje bardzo twarda woda.