Jak oszczędzać wodę w spłuczce?

Obserwuj, czy występują niekontrolowane wycieki!
Czy wiesz, że toaleta zużywa najwięcej wody w całym domu? Same spłuczki odpowiadają za połowę wody marnowanej w całym gospodarstwie domowym w wyniku niekontrolowanych wycieków. Może to kosztować Cię od kilku do kilkudziesięciu metrów sześciennych wody rocznie! Zatem jeśli mechanizm używanej spłuczki jest stary lub nieszczelny, taniej będzie go wymienić!

Jak sprawdzić czy występują niekontrolowane wycieki?
Zrób odczyt z licznika pod koniec dnia, a następnie po prostu sprawdź licznik rano. Jeśli wystąpi różnica, masz do czynienia z niekontrolowanymi wyciekami!

Zmień mechanizm!
Wiele testów wykazało, że 6 litrów wody to ilość wystarczająca do utrzymania czystości w toalecie, jednak wiele toalet nadal zużywa 10 litrów!

Żeby określić ile wody zużywa Twoja toaleta przeprować test:
Zacznij od odcięcia dopływu wody. Zaznacz poziom wody w spłuczce flamastrem i opróżnij spłuczkę. Następnie, wypełnij spłuczkę wodą z butelki, tak aby zmierzyć jej ilość. Jeśli pojemność spłuczki wynosi 10 litrów, czteroosobowa rodzina zużywa około 58 m3 wody pitnej rocznie. Są dwa sposoby na oszczędzanie wody:

Mechanizmy z przyciskiem START-STOP (po dwukrotnym naciśnięciu przycisku, woda przestaje płynąć).
Jednakże mechanizmy te są nieco zbyt wrażliwe. Jeśli przepływ wody zatrzyma się zbyt szybko, objętość spuszczonej wody może być niewystarczająca, co nie zagwarantuje czystości toalety. Ponadto trzeba będzie powtórzyć operację spłukiwania, co już nie będzie mieć nic wspólnego z oszczędzaniem!

Mechanizmy z podwójnym systemem spłukiwania.
Mechanizmy takie posiadają dwa przyciski: pierwszy pozwala na opróżnienie tylko połowy objętości spłuczki, drugi zaś – całej objętości spłuczki. Zatem ilość spłukiwanej wody jest uzależniona od Twoich wymagań, tj. 3 lub 6 litrów, co pozwala rodzinie zaoszczędzić 30 do 40 m3 wody rocznie! Ponadto, jest to jedyny typ mechanizmu spustowego, który oznaczono jako “NF – pozwalający oszczędzać wodę”.

Każdy może zamontować tego typu mechanizm!
Mechanizmy te są bardzo łatwe do zainstalowania, a podwójny przycisk służący do oszczędzania wody pozwoli Ci obniżyć rachunek i uniknąć marnotrawstwa wody. Poza tym, mechanizmy te są bardzo solidne! Przetestowano je w ponad 200.000 cykli (30 lat użytkowania).